Marketingové podfuky pri predaji zariadení na úpravu vody

paradajky vo vode

predavači ionizátorov vody: Podfuk s paradajkou

Paradajka – nazývaná aj ako jablko lásky alebo zlaté jablko – zaujíma scénu aktívnej zásaditej vody viac, ako iné ovocie. Je totiž súčasťou marketingovej koncepcie predaja elektrických ionizátorov vody, ktoré pridaním soli do vody dokážu vytvoriť funkčnú zásaditú vodu s pH viac ako 11.

Takáto voda je chemikália, ktorá emulguje tuk, čiže rozpúšťa ho vo vode. Je to voda, ktorá nie je určená na pitie, keďže pôsobí ako lúh:

Napáda bunkovú membránu pozostávajúcu z tukových vrstiev!

Takáto voda napáda aj šupu paradajok, v ktorej sa nachádza jej najdôležitejšia antioxidačná účinná látka, ktorá spôsobuje typickú červenú farbu paradajky – karotenoid nazývaný lykopén. Vo vysokozásaditej vode sa vyplavuje zo šupy a spôsobí jej červenožlté zafarbenie. Predavači ionizátorov vody chybne vysvetľujú, že farba signalizuje prítomnosť pesticídov a iných škodlivín, ktoré z paradajky prešli do vody.

Z neznalosti alebo zámerne prezentujú aktívnu zásaditú vodu ako vodu ideálnu na čistenie ovocia a zeleniny.

Zákazník žasne, pomaly sa rodí jeho kúpne rozhodnutie. V skutočnosti bola paradajka olúpená o to najlepšie, čo nám prináša – lykopén. Je to jeden z mála antioxidantov, ktorý je účinný aj po tepelnej úprave (veď preto sú paradajky v konzerve, paradajková dreň a dokonca aj kečup vhodné pre telo).

Marketingový podfuk prezentovaný nepoctivým alebo nevedomým predavačom vyvrátite tým, že do vysokozásaditej vody dáte bioparadajky, ktoré (teoreticky) neobsahujú žiadne pesticídy. Zafarbia sa rovnako ako tie priemyselne pestované.

Alebo dajte do vysokozásaditej vody napríklad jablká alebo hrušky (je pritom jedno, či bio alebo nebio). Toto ovocie vodu nezafarbí, pretože neobsahuje lykopén. Samozrejme, tento trik nijako neznižuje zdravotné prínosy elektricky ionizovanej vody, ktorá obsahuje molekulárny vodík.

predavači reverznej osmózy: Podfuk s elektrolýzou vody

Voda vyrobená reverznou osmózou je voda zbavená všetkého – nečistôt ale aj prítomných minerálnych látok. Je to voda podobná destilovanej vode. Tento trik radi využívajú predavači takzvanej reverznej osmózy.

Vodu zákazníka u neho doma podrobia elektrolýze.

Keďže minerálne látky vo vode spôsobia jej vodivosť (prípadne ju zvýšia, ak bola nízka), vo vode tečie medzi elektródami elektrický prúd. Pôsobením elektrického prúdu sa vo vode objaví zákal, niekedy až čierny humus, bordel. Predavač vysvetľuje užasnutému zákazníkovi, že celý život pije vodu s takýmto humusom.

Následne predvedie ten istý pokus s tou istou vodou z vodovodu zákazníka, ale očistenú reverznou osmózou. A ajhľa, voda je odrazu po elektrolýze čistá a zmätený zákazník je už iba na krôčik od uzatvorenia obchodu.

Vysvetlenie je jednoduché:

Voda s minerálnymi látkami vedie elektrický prúd. Vplyvom elektrického prúdu sa začne objavovať vo vode bordel, ale pozor! Je to bordel odlúčený z elektródy nepoctivého predavača. Nie je to kal, ktorý by bol predtým nejako „skrytý“ v pôvodnej vode.

Voda podrobená reverznej osmóze neobsahuje nič. Preto nevedie elektrický prúd a do vody sa tak nemôže vyplavovať bordel z prinesenej elektródy. To isté sa dá demonštrovať s destilovanou vodou. Ani v nej nedôjde k elektrolýze. Argumenty predavača reverznej osmózy poľahky vyvrátite tým, že do ním upravenej vody nasypete štipku kuchynskej soli. Razom bude jeho voda rovnako „nečistá“.

Voda z reverznej osmózy alebo destilovaná voda, neobsahuje minerály. Takáto voda si berie minerálne látky z tela. Lekárske štatistiky sú neúprosné: Tam, kde je voda s nízkym obsahom minerálnych látok, je zvýšený výskyt napr. kardiovaskulárnych chorôb.

© aktivnavoda.sk