Japonské ionizátory vody

japonská tematika

Článok z knihy Elektroaktivovaná voda

Otázka: Japonské ionizátory vody sú zväčša oveľa drahšie ako kórejské alebo čínske. Sú aj lepšie, lebo Japonci majú najdlhšiu skúsenosť s výrobou ionizátorov vody?

Japonsko je podobne ako Nemecko krajina s vysokým mzdami, takže výrobné náklady v Japonsku sú vyššie ako v Kórei alebo Taiwane, Číne alebo Malajsku, kde sa tieto prístroje tiež vyrábajú. Koncová montáž sa vykonáva v Japonsku v mnohých prípadoch iba z dôvodu imidžu. V roku 1992 sa predalo už iba niečo cez jeden milión ionizátorov vody „Made in Japan“. Tento trh Japonsko medzičasom na 75 percent stratilo.

Rozhodujúca nie je výroba, ale technická vyspelosť. Aj keď japonské výrobné spoločnosti sú staršie, ako tie kórejské, už nemajú žiaden technologický náskok. Naopak: najdrahšiemu japonskému domácemu ionizátoru vody tradičnej firmy Enagic® (Leveluk SD 501), predávanému v roku 2013 v Európe, chýba technická funkcia ako indikácia prietoku, ktorá je nevyhnutná na regulovanú prevádzku ionizátora vody. Chýba mu aj moderný systém otáčania smeru toku vody na → odvápnenie ionizátora vody, pretože v Japonsku prakticky neexistuje tvrdá voda.

Aj technika pripojenia japonského špičkového ionizátora Leveluk SD 501 (na obrázku) je na európsky dizajn kuchýň primitívna. Ešte aj oveľa lacnejšie prístroje z Číny, Taiwanu alebo Malajska majú v súčasnosti moderné funkcie.

Podľa môjho názoru upadla v dôsledku všeobecného priemyselného trendu aj kedysi legendárna životnosť japonských zariadení. Napríklad nemecký predajca kórejskej spoločnosti Alkamedi™ poskytuje na zariadenia záruku 15 rokov, zatiaľ čo konkurencia zo všetkých ostatných krajín iba 2 – 7 rokov (stav august 2015). Ja osobne si po 11 rokoch skúseností s prietokovými ionizátormi nemyslím, že ionizátor vody vydrží v strednej Európe dlhšie ako 10 rokov bez výmeny centrálnych komponentov. Najmä citlivé polymérové diafragmy nie sú navrhnuté na dlhšiu životnosť. Poskytované záruky sú v súčasnosti skôr marketingovým nástrojom, ako spoľahlivým indikátorom mimoriadnej kvality komponentov.

© Auria, s.r.o. Všetky práva vyhradené

Ďalšie články