Skladovanie ionizovanej vody

pohár vody v lese

Článok z knihy Elektroaktivovaná voda

Otázka: Moji zamestnanci už niekoľko týždňov využívajú nový ionizátor vody v našej zasadačke. Karafu s vodou ponúkam ako alternatívu ku káve, čaju a ovocným šťavám počas porád a rozhovorov aj našim zákazníkom. Sklenená karafa medzičasom získala mliečny povlak, ktorý sa usadzuje najmä na jej dne. Jeden zamestnanec sa ma už pýtal, o aké usadeniny ide. Medzi riadkami som pochopil jeho skutočnú otázku, či je tá voda skutočne tak zdravá, ako som im to prezentoval. Pre niekoľkých skeptikov v kancelárii je to opäť voda na ich mlyny pri spochybňovaní dobre myslenej akcie. Rád by som im poskytol kompetentnú odpoveď na príslušnú otázku. Ako by sa mali čistiť sklenené karafy, aby čistotu vody aj vyžarovali? Existujú vhodné nádoby na primeranú prezentáciu vody?

Je jasné, že nemôžete dávať každému zákazníkovi prednášku o zásadnom význame vápnika v našom živote. Preto je vaša otázka smerom k prezentácii vody úplne správna, aj keď odpoveď na ňu je pomerne ťažká.

Najprv pre vaše porozumenie: biele usadeniny sú zlúčeniny vápnika s kyselinou uhličitou. Nič škodlivé, ale ani nič mimoriadne užitočné. Hneď ako sa vyskytnú, aktívna zásaditá voda prekročila svoju → dobu relaxácie a mala by sa vymeniť za čerstvú. Čím viac styku so vzduchom, napríklad v prípade úschovy v karafe na vodu, tým kratšia je doba relaxácie, pretože oxid uhličitý zo vzduchu je ako kyselina uhličitá vťahovaný do aktívnej vody a vyzráža sa ako uhličitan vápenatý.

Preto bezpodmienečne uprednostnite prezentáciu vody vo fľašiach naplnených až po okraj a vzduchotesne uzavretých. Ako najvhodnejší materiál je fialové sklo, za ním nasleduje modré a hnedé sklo. Veľmi dobré sú aj termosky z ušľachtilej ocele, zrejme by však v zasadačke pôsobili trochu zarážajúco. Tieto fľaše najviac predlžujú dobu relaxácie.

Popri tom prichádza o úvahy ešte tritan, nový druh plastu bez zmäkčovačov, na ktorom sa však v prípade nedostatočného odvápňovania usadeniny prejavia veľmi výrazne. Tritan okrem toho nezadrží nadlho presýtený vodík, pretože to nie je dostatočne hustý materiál.

Neodvápnené nádoby na uskladnenie vody podporujú skrátenie → doby relaxácie, pretože poskytujú uhličitanu vápenatému kryštalizačné jadrá. Preto treba všetky nádoby na uskladnenie vždy odvápňovať.

Kyslá voda z prietokového ionizátora spravidla nie je dostatočne kyslá na odstránenie vytvorenej vrstvy vodného kameňa.

Najlepšie je použiť rozprašovač s biologicky neproblematickou kyselinou citrónovou a rozprášiť ju na vnútorné steny fľaše, až sa mliečne usadeniny rozpustia. Potom krátko prepláchnuť vodou z vodovodu a môžete nádobu opäť naplniť. Je to, žiaľ, trochu otravné, ale inak to nejde. Najlepšie je piť aktívnu zásaditú vodu bezprostredne po príprave. To vo vašej kancelárii prirodzene zrejme nie je možné.

© Auria, s.r.o. Všetky práva vyhradené

Ďalšie články