Cenové rozpätie ionizátorov vody

peniaze

Článok z knihy Elektroaktivovaná voda

Otázka: Chcel by som svojej žene pri príležitosti striebornej svadby darovať ionizátor vody. Pri hľadaní na internete som narazil na ionizátory vody s cenovým rozpätím od 40 až do 3000 €! Je najlacnejší ionizátor vody ten najhorší a najdrahší ten najlepší?

Pojem ionizátor vody (water ionizer), ktorý sa začal používať približne pred 30 rokmi, pôvodne označoval elektrolytické články s → diafragmou, pomocou ktorých možno pripraviť najmenej dva druhy elektrolytickej vody, ktorú v súčasnosti označujeme ako aktívnu zásaditú a aktívnu kyslú vodu.

Tieto elektrolytické vody boli už od 30-tych rokov registrované v Nemecku ako špeciálne liečivá, v podstate sa však nevedelo, prečo fungujú. Existovala tiež iba jedna malá fabrika, v ktorej boli vyrábané. Bližšie informácie sú uvedené pod heslom → Natterer.

Keď sa výrobná technika zlepšila a začali sa predávať zariadenia na elektrolýzu vhodné do domácnosti, predavači využívali prístroje na meranie pH, aby zákazníkom znázornili zmenu vody po úprave v ich zariadení. Počas elektrolýzy sa molekuly vody rozkladajú na ióny vody H+ a OH, preto začali hovoriť o ionizátoroch vody. Pomer oboch iónov vody určuje merateľnú hodnotu pH.

V odborných kruhoch sa hovorilo spravidla o „zásaditej ionizovanej vode“, zatiaľ čo laická verejnosť začala označovať katiónovú časť elektrolytickej vody ako „zásaditú vodu“, pretože obchodníci vždy argumentovali meraním pH a najmä v Japonsku a USA sa mnoho hovorilo o prekyslení. Takto sa pojem „ionizátor vody“ pozvoľna začal spájať s výrobou „zásaditej vody“, bez toho aby ju odlišoval od chemického lúhu. Tak došlo k súčasnému zmätku v produktoch, ktorý som graficky usporiadal na obrázku na začiatku prvej časti knihy.

Zásaditú vodu možno pripraviť celkom jednoducho aj bez diafragmovej elektrolýzy. Vode síce nezoberiete žiadnu kyselinu, zato jej však pridáte chemikáliu, ktorá spraví vodu zásaditou. Pestrosť týchto napodobenín, ktoré sú takisto ponúkané pod označením ionizátor vody, som analyzoval pod heslom → chemické ionizátory vody.

Pojem „ionizátor vody“ si nemožno dať ochrániť a preto sa v rozpore so svojim pôvodným zmyslom používa aj pre chemické prísady do vody, ktorým sa vďaka šikovnému obalu prepožičia vzhľad „prístroja“. Preto sa odborníci snažia o vytvorenie presných pojmov, zatiaľ však nedosiahli zhodu. Ja som pre elektrolytický ionizátor vody vytvoril umelé slovo hydrionátor® a zaregistroval som si ho. Každý výrobca takéhoto zariadenia môže odo mňa bezplatne získať právo používať tento pojem. V súčasnosti nevidím žiadnu inú možnosť, ako tento zmätok na trhu odstrániť.

Svojej žene by ste mali darovať ionizátor vody na báze diafragmovej elektrolýzy. Existujú pritom jednoduché → hrncové ionizátory vody s dvoma elektródami a prietokové prístroje so vstavaným predfiltrom a s elektrolytickým článkom s viacerými elektródami. Komfortné zariadenia s au­tomatickým odvápňovaním a viacročnou zárukou stoja okolo 2 000 € (stav roku 2014). Viac by som zaň nedal. Najdrahšie neznamená nutne najlepšie.

Dajte si poradiť od odborníka, ktorý nepropaguje aj ďalšie techniky na úpravu vody. Na mojom portáliquantomed.com (v nemeckom jazyku) sa môžete podrobne informovať o mojich aktuálnych odporúčaniach v súvislosti s technikou a dodávateľmi ionizátorov vody. Vysvetľujem tam aj svoje kritéria výberu, opierajúce sa o 10 rokov skúseností. V každom prípade by ste však svoju ženu nemali prekvapiť, mali by ste ju zapojiť do rozhodovania o kúpe.

© Auria, s.r.o. Všetky práva vyhradené

Ďalšie články