Článok z knihy Elektroaktivovaná voda
Otázka: V prípade niektorých filtrov sa uvádza KDF. Čo je to?
KDF (z angličtiny Kinetic Degradation Fluxion, niečo ako kinetický rozklad zlúčenín) pozostáva z granúl alebo vločiek z vysokočistej zliatiny medi a zinku, ktoré vodu upravujú a čistia na základe redoxnej (oxidačno-redukčnej) reakcie. Je to reakcia, v rámci ktorej si anorganické látky a filtračné médium odovzdávajú a prijímajú valenčné elektróny. Inými slovami, KDF premieňa jedovaté látky na ich neškodné formy.
Filtre KDF na báze zliatiny medi a zinku sú vhodné najmä na anorganické cudzie látky.
Takto sa napríklad voľný chlór v pitnej vode (ktorý škodí zdraviu) premieňa na neškodný chlorid, rozpustný vo vode. KDF médium neprepúšťa baktérie a bráni ich množeniu vo filtri. Odstraňuje z vody ťažké kovy (olovo, ortuť, železo), ktoré zreagujú s filtračným médiom – naviažu sa na jeho povrch.
Filtre KDF sú najúčinnejšie v kombinácii s inými filtračnými technológiami (napr. s filtrami na báze aktívneho uhlia).
VÝHODY
- Na rozdiel od filtrov s aktívnym uhlím odstraňuje škodliviny aj z horúcej vody, je preto ideálne aj na filtrovanie vody určenej na sprchovanie alebo kúpeľ.
- Efektívne odstraňuje z vody voľný chlór (ktorý môže o. i. vyvolať alergie). Premieňa ho na chlorid rozpustný vo vode, ktorý je neškodný.
- Zadržiava baktérie a algy a zabraňuje ich množeniu vo vnútri filtra.
- Spoľahlivo odstraňuje ortuť, kadmium, hliník, olovo, sírovodík, železo, arzén a mnohé anorganické zlúčeniny, ich zreagovaním s povrchom filtračného média.
- Ak je zaradené pred filtrom z aktívneho uhlia, významne predĺži jeho životnosť.
- Je recyklovateľné.
Nevýhody
- Neodstraňuje fluoridy
- Neodstraňuje organické škodliviny a látky ako sú napríklad vedľajšie produkty dezinfekcie, pesticídov alebo parazitov ako Giarda lambia (pôvodca lambliázy) a kryptosporídie (pôvodcovia kryptosporidiózy)
- Spolu s filtrami KDF by sa preto mali kombinovať iné systémy filtrácie, ktoré účinne filtrujú organické škodliviny
- Vyššia cena
- Vyššia hmotnosť